fbpx

Multi-passionate professionals: dit moet je weten

Kimberly Nuyttens is een multi-passionate professional: marketeer, auteur, coach én duiker. En dan hebben we vast nog niet alles benoemd. Met haar boek ‘ÉN-ÉN’ inspireert ze veelzijdigheid in te zetten als kracht. Voor persoonlijke groei, maar ook voor creativiteit en innovatie binnen organisaties. Hoe herken je de creatievelingen? En hoe begeleid je ze?

Maike van Eldert on oktober 14, 2024 Gemiddelde leestijd: 3 min
Deel dit artikel:
Multi-passionate professionals: dit moet je weten

Een multi-passionate professional in een notendop: wat betekent het? 

“Multi-passionate professionals (MPP’s) zijn mensen die zich niet laten beperken tot één passie of talent. Ze willen juist al hun interesses en vaardigheden inzetten, zowel in hun persoonlijke als professionele leven. Je vindt ze overal: van een vaste baan in loondienst gecombineerd met nevenactiviteiten, tot vrijwilligerswerk of creatieve projecten. Deze veelzijdigheid geeft ze de vrijheid om zichzelf te blijven ontwikkelen. Voor mij persoonlijk betekent dit leven en werken vanuit een ‘én-én-mindset’. Ik hoef niet te kiezen, maar zie juist de kracht van combinaties.”

“Zo ben ik technisch duiker en duik ik met een zogenaamde ‘rebreather’. Dat toestel vond ik aan de waterkant maar ‘droog’. Ik ben marketeer, dus maak graag verhalen en zet merken in de markt. Waarom die passies niet combineren? Ik maakte waterproof-stickers voor de toestellen. Daarin kunnen duikers hun identiteit kwijt of hun merk mee promoten aan de waterkant.”

Fotograaf: Ruthje Goethals

 

 

Wat maakt ze uniek in jouw ogen?

“MPP’s houden van autonomie, hebben een groot verantwoordelijkheidsgevoel en een enorme leerdrang. Ze hebben vaak een groot aanpassingsvermogen en kunnen zich daardoor goed inleven in het werkveld waarin ze zitten. Door al die kennis leggen ze snel linkjes tussen topics, sectoren, werelden en andere dingen, die op het eerste gezicht niks met elkaar te maken hebben. Handig, want zo komen ze met innoverende en vooruitstrevende ideeën.”

Waarom is het zo belangrijk om veelzijdige professionals op tijd te herkennen? Op welke kenmerken, zoals gedrag, talenten of manier van ontwikkelen, moet je letten? 

“Voor het welzijn van de MPP én voor retentie binnen bedrijven is het belangrijk dat coaches ze herkennen en kunnen helpen. Ik ben zelf gecrasht met een burn-out op mijn 29ste. Voor de ontdekking van ‘multipotentialisme’ kon ik mijn vinger maar niet leggen op de constante onrust die ik ervaarde op werkgebied.

“Merk je dat iemand vaak van job verandert? Dat kan al een eerste aanwijzing zijn.” 

Waarom zien we ze vaak over het hoofd?

“Omdat we nog te vaak denken in structuren die we meenemen vanuit de industriële revoluties. Volgens Harari, de auteur van ‘Sapiens’, hebben wij ons als mens zelf gedomesticeerd op het vlak van leven en werken. We evolueerden van jagers en verzamelaars naar landbouwers. Daarbij lag de focus op het verbouwen van één, misschien twee soorten gewassen of dieren.”

“Tijdens de industriële revoluties is het idee ontstaan dat we werken op een werkplek. Vandaag werken de meeste mensen nog volgens de overtuigingen van dat systeem. Denk aan een 9-tot-5-structuur. Ook zijn we ervan overtuigd dat het beter is één specifieke niche of specialisatie te kiezen. Ik hoop dat we snel van die overtuigingen afkomen, want vaak werken we ons daardoor kapot. Door de complexe maatschappelijke uitdagingen is het juíst heel belangrijk kenniselementen uit verschillende disciplines te combineren.”

Waar lopen mensen met meerdere interesses vaak tegenaan? Hoe help je ze daarmee? 

“Ze lopen vaak tegen eigen overtuigingen aan, zoals: “Dat kan toch niet?”, “Dat staat niet goed op mijn cv!” of “Als ik het leuk vind, dan moet ik dat maar in mijn privéleven doen.” Werken kan niet altijd leuk zijn.” Het heeft ook met onze opvoeding te maken, zoals ik dat bij de vorige vraag uitleg. Weet je daar als coach wat van? Dan kun je ze verder helpen. Verbind hun talenten met waarden en behoeften van bedrijven.”

Kun je een voorbeeld geven van een oefening uit je boek die loopbaancoaches kunnen gebruiken?

“Één van de zestien oefeningen uit mijn boek ‘Én-Én’ gaat over taken opschrijven die je niet leuk vindt. Door deze te analyseren ontdek je patronen en zie je waar je energie verspilt. Waarom doe je leuke dingen alleen na je werkuren en niet in je job? Kan je deze interesses meer integreren in jouw takenpakket?”

Multi-passionate professionals lopen (waarschijnlijk) vaak tegen vooroordelen aan, zoals het idee dat ze geen focus hebben. Hoe zorg je ervoor dat hun vaardigheden juist als een kracht worden gezien?

“Alles draait om de veelzijdigheid omarmen. Ook MPP’s hebben een innerlijke criticus die hen remt. We hebben allemaal overtuigingen en zijn gedreven door evolutionaire basisbehoeften die ons beslissingsproces vandaag (en bij uitbreiding ons volledige bestaan) sturen. Op zich helemaal niet slecht, want ze bieden ons een houvast. Ze bepalen onze koers en sturen ons in de positieve, maar ook in de negatieve zin. Dit begrijpen vind ik als multi- passionate professional heel belangrijk.”
“Een belangrijke tekortkoming van onze hersenen zijn de cognitieve biases, ook wel denkfouten: inherente beperkingen van ons denkpatroon. In mijn boek ga ik daar dieper op in. Als loopbaancoach aan de slag gaan met een innerlijke criticus helpt echt enorm. Aangeven dat die innerlijke criticus wil helpen, maar hen niet mag blokkeren. Zo helpt het om de criticus een naam te geven en er een gesprek mee te starten.”

Welke strategieën gebruik jij zelf om niet overweldigd te raken door je vele interesses? 

“Ik plan heel bewust tijd in om mijn brein te laten dwalen. Loopbaancoach Catelijne Gerlag noemde dat ‘fladdertijd’. In die tijd schreef ik mijn boek en bedacht ik de duikstickers, maar kan ik evengoed genieten van connecties opzoeken, inspirerende gesprekken voeren of wandelen in het bos.” 

Zie je weleens onzekerheid bij MPP’s? 

“MPP’s zien hun talenten vaak niet als iets bijzonders en duwen hun successen weg. Ze hebben moeite om hun ‘rode draad’ te vinden en gaan snel op in verhalen van anderen door hun grote inlevingsvermogen. Daardoor vergeten ze zichzelf soms.” 

Wat is jouw belangrijkste advies aan loopbaancoaches die voor het eerst werken met een cliënt die veel interesses heeft?

“Duw ze vooral niet in één hokje. Introduceer het concept van multipotentialisme en inspireer ze met verhalen van anderen. Werk samen aan hun overtuigingen en talenten, zodat ze hun eigen unieke weg kunnen vinden en hun verhaal sterk kunnen overbrengen naar werkgevers of klanten.”

Verder lezen?

Natuurlijk is een leestip het werk van Kimberly Nuyttens zelf, Én-Én. Maar ook literatuur van Emma Gannon, Emilie Wapnick en TED talks helpen je om meer te leren over multi- passionate professionals. Op 12 december organiseert Kimberly een inspiratie-avond voor multi-passionate professionals in Harelbeke, België. 
Tags:
Deel dit artikel:
Taal, taal en nog eens taal. Daar bestaat mijn carrière tot nu toe vooral uit. In 2021 ben ik afgestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen als Neerlandica en sindsdien werkzaam in de gemeentewereld. Op dit moment werk ik als communicatiespecialist bij gemeente Dronten en daarnaast maak ik zoveel mogelijk tijd vrij om te schrijven. Zo ook als hoofdredacteur voor LoopbaanPro.nl. Sinds juni 2024 verdiep ik mij daarom in de wereld van loopbaancoaching, zodat ik de meest interessante verhalen en tips kan delen. Connecten, ook een blog schrijven of een vraag stellen? Mail mij of stuur een berichtje op LinkedIn!
Bekijk volledig profiel

Premium partners Bekijk alle partners

Intelligence Group
LDC
LoopbaanVisie
Noloc
Recruitment Tech
Vista Nova
Werf&

Blijf op de hoogte met onze nieuwsbrief

"*" geeft vereiste velden aan

Naam*